کرونا و تئاتر - سایت شخصی شهرام کرمی نویسنده و کارگردان تئاتر سایت شخصی شهرام کرمی نویسنده و کارگردان تئاتر
16015
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16015,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

کرونا و تئاتر

کرونا و تئاتر

 

در جهان نمایش وقایع و رویدادها و یا حوادث مختلف در شکل‌گیری آثار هنری و یا حتی دگرگونی سبک و شیوه اجرایی و یا موضوعات هنری نقش جدی داشته است. هنر تئاتر از آغاز تا امروز همواره تحت تاثیر تفکرات و اندیشه و ساختار زندگی فردی و اجتماعی و نظام فکری و سیاسی جامعه بوده و  در طول دوران تاریخ همواره وقایع و یا هر رخدادی جهت و نگاه این حوزه را دگرگون ساخته است. بلایای طبیعی و جنگ‌ و شکست و پیروزی و بیماری و غیره بر جریان پویای هنر تئاتر تاثیر داشته و منجر به ظهور آثار هنری و تجربه‌های متفاوت شده است.  

تاریخ تئاتر گواه روشن برای تلاطم و افت و خیز این هنر خواهد بود. در قرن شانزده و هفده میلادی شیوع بیماری طاعون منجر به قرنطینه و تعطیلی سالن‌های نمایش در اروپا شد. چنانچه برخی مورخین خلق نمایشنامه «لیرشاه» نوشته ویلیام شکسپیر و شاهکار بزرگ ادبیات نمایشی را حاصل این دوران خاص می‌دانند. بعدها در زمان وقوع جنگ جهانی اول و دوم تئاتر و سالن‌های نمایش برای مدت طولانی تعطیل شد. این تجربه در مقاطع مختلف در تاریخ هنر نمایش وجود داشته است. احیای تئاتر بعد از چند قرن در دوران قرون وسطی نشان از فطرت و یا خاموشی تئاتر در دوران مختلف دارد. ولی هنر تئاتر این خاصیت را دارد که همواره در پس این چالش‌ها و واقعیت زندگی هربار دوباره زنده شده و شکل جدیدی را نشان داده است. تئاتر مثل خود زندگی دچار افت و خیز بوده و نقش آن در جامعه برای همین موثر و مفید شناخته می‌شود.

این روزها شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا یک تلنگر سخت به بشر مغرور است که چون فیلم‌های زیاد علمی و تخیلی که روزگار عذاب انسانی در زمین را تجسم می کرد  کسی از ما به این شرایط و روزگار ممکن باور نداشت. اما زندگی این پستی و بلندی را بالاخره عیان کرد. دیر یا زود این تجربه و بیماری در مقابل قدرت فکر و اندیشه و توان انسان نابود خواهد شد. مهم این است که در پس این تجربه جهان نمایش و هنرمندان از این شرایط و فرصت برای هنر و آفرینشگری چه بهره‌ای می برند. هنر و بخصوص تئاتر برای این روزگار بشری بهترین تسکین است. باید پذیرفت که می‌توان در این شرایط دریچه دیگری برای هنر نمایش گشود. تجربه‌های نو و جدید که هنر تئاتر با آن بتواند به وظیفه انسانی خود توجه کند. یکی از وجوه هنر تئاتر انتقال فکر و اندیشه است. هنر تئاتر با سرگرمی و خیال و فانتزی و جذب مخاطب راهی برای اندیشه خواهد گشود تا انسان سرگشته امروز به هویت و قدرت خود پی ببرد. شاید در نگاه اول استفاده از فضای غیر زنده و تجربه‌های عالم مدیا و لایو و آنلاین و یا حتی اجراهای تئاتر در فضای بیرونی و محیطی از روش هایی باشد که هنرمندان این رشته به آن فکر می‌کنند. باید اعتقاد داشت که کنکاش برای هنر تئاتر می تواند منجر به جهان دیگری برای خلق و آفرینش شود که شاید اکنون ما به آن فکر نمی‌کنیم. مهم این است که هنرمندان در ستیز با این مهمان ناخواده که حیات صنفی جامعه هنرمندان را به چالش کشیده دست بسته و مستاصل نباشند. تئاتر می‌تواند بر خاکستر خود دوباره زنده شود. حیات مستمر در سخت‌ترین شرایط برای هنر وجود داشته است. سبک و شیوه و خلاقیت و نگاه نو و از همه مهم تر جسارت هنرمندان برای این شرایط یک ضرورت است.

تجربه شرایط حاضر در همه ملل و آنچه اتفاق افتاده و یا خواهد افتاد می‌تواند الگوی مناسبی برای بقاء و وجود این هنر باشد. «نوئل کرگ» یکی از پیشگامان جهان نمایش اعتقاد داشت هنر نمایش وقتی از انحصار خارج خواهد شد و افق جدیدی را به روی خواهد خواهد گشود که بتواند حلقه‌های انحصار را رها کند. شک ندارم شرایط امروز ما و این ویروس و زندگی مردمان جهان در این شرایط تجربه‌ای خواهد شد که دنیای دیگری از هنر تئاتر را برای ما عیان خواهد کرد. هنر تئاتر با وجود مهمان ناخوانده و چموش خود یعنی کرونا می‌تواند با یک نگاه منجر به اتفاق‌های موثر شود. ایمان به وقایع زنده تاریخ تئاتر و ارزش و قابلیت این هنر سند روشن گذر از این بحران و روزگار روشن آینده دارد.

منبع: مجله تخصصی تئاتر

مجله اینترنتی ویکی‌تئاتر – شماره پنجم

برچسب ها:
دیدگاهی وجود ندارد

لطفا دیدگاه خود را درج نمایید