«خانه خورشید» به همراه «سفر به شهر لک‌لک‌ها»

خانه خورشید


شهرام کرمی
انتشارات خورشید آفرین
سال نشر ۱۳۸۷
تیراژ ۱۰۰۰ نسخه
قطع رقعی شومیز
شابک ۹۷۸۹۶۴۸۴۸۲۱۹۵

نمایشنامه «خانه خورشید» به همراه نمایشنامه «سفر به شهر لک‌ لک‌ها» در سال ۱۳۸۷ توسط انتشارات خورشید آفرین منتشر شد. هر دو این نمایشنامه برای کودک و نوجوان است. این اثر اولین نمایشنامه منتشر شده شهرام کرمی در ژانر کودک و نوجوان است که منتشر شد.
نمایشنامه «خانه خورشید» اثری شاعرانه و با نگاه فلسفی است. با وجود اینکه نمایشنامه در ژانر کودک و نوجوان و در فضای فانتزی نوشته شده است اما نمایشنامه کنکاشی درباره هستی و وجود موجودات روی زمین است. اثری که در آغاز نویسنده با اشاره به داستان جاناتان مرغ دریایی فضای فانتزی و رویایی آن را برای مخاطب زنده می کند. داستان نمایشنامه درباره یک مرغ دریایی است که فلج به دنیا میآید و با خانواده و اهالی قوم خود برای اینکه ثابت کند به دنبال آرزوهای خود خواهد رفت ستیز دارد. نمایشنامه فضا و پرداخت شاعرانه دارد. رویایی و فانتزی که در فضای سیال شکل گرفته است.
نمایشنامه «سفر به شهر لک لک‌ها» نمایشنامه دیگری است که در ژانر کودک و نوجوان داستان سفر گروهی از بچه‌ها است که به دنبال کمک به یک لک لک و یافتن خانه او هستند. این نمایشنامه در واقع همان نمایشنامعه «شهر آدم، شهر حیوان» است که شهرام کرمی در سال ۱۳۷۶ با اجرای موفق آن در مجموعه تئاتر شهر وارد فضای تئاتر حرفه‌ای شد. اما در این کتاب با عنوان «سفر به شهر لک‌لک‌ها» منتشر شده است.
این کتاب در سال ۱۳۸۸ کاندید کتاب سال در حوزه کودک و نوجوان شد.

فوتر سایت