«شب تار کاهگل نشینان» به همراه «روزگار طولانی تنهایی»

شب تار کاهگل نشینان

شهرام کرمی
انتشارات نیستان
سال نشر ۱۳۸۰
تیراژ ۱۰۰۰۰ نسخه
قطع رقعی شومیز
شابک ۹۷۸۹۶۴۳۳۷۰۲۹۹

کتاب «شب تار کاهگل نشینان» نوشته شهرام کرمی اولین اثر نویسنده است که در سال ۱۳۸۰ توسط انتشارات نیستان در یک مجموعه با عنوان گزیده ادبیات معاصر منتشر شد. در این کتاب دو نمایشنامه «شب تار کاهگل نشینان» و نمایشنامه «روزگار طولانی تنهایی» منتشر شده است. دو اثر متفاوت که در سبک و ساختار با هم تفاوت دارند. ویژگی و قابلیت و سبک خاص نویسنده که بعدها در آثار خود دنبال کرد در این دو نمایشنامه به عنوان آغاز نگارش حرفه‌ای نمایشنامه کاملا مشهود است.
نمایشنامه «شب تار کاهگل نشینان» روایت مردمان یک شهر است که وقتی خبردار می‌شوند گورستان قدیمی شهر قرار است برای تبدیل شدن به پارک تخریب شود در یک موقعیت عجیب گرفتار می‌شوند. عده ای دوست ندارند گورستان پدر و اجداد آنها خراب شود و گروهی دیگر از مردمان شهر در قبال گذشته و گورهای خانواده خود احساس دلبستگی دارند و می‌خواهند مانع این اتفاق شوند. آنها تصمیم دارند مانع این کار بشوند ولی در ستیز خود ناچاربه این سرنوشت تن می‌دهند. نمایشنامه درونمایه و معنایی استعاری دارد. موضوع اثر درباره ستیز سنت و دنیای مدرن است. باور و اعتقاد مردمان یک شهر که در دنیای جدید در برابر تغییراتی که دنیای مدرن بر آنها تحمیل کرده ناچار به مقاومت یا تسلیم هستند یا اینکه سرنوشت دیگری را دنبال کنند. نویسنده نگاهی انسانی به مضوع دارد. هویت وجودی انسان در دنیای جدید متکی بر باورهایی است که دنیای آنها را می‌سازد. هویت در این اثر دستمایه کار نویسنده شده است. اثری در ستایش انسان که می‌خواهد هویت خود را در ستیز تغییرات حفظ کند.
نمایشنامه دیگر این مجموعه «روزگار طولانی تنهایی» اثری متفاوت و سورئال است. زن و مردی که فرزندی ندارند و آرزوی داشتن یک بچه رویای بزرگ آنها برای زندگی است. نویسنده در این اثر با دستمایه قراردادن موضوع انسانی یک خانواده اجاق کور فضایی سوررئال را خلق کرده که در آن رویای بشر فراتر از یک زندگی کوتاه است. یک زندگی طولانی که تنهایی بشر و مرگ او پایانی برای رویا نیست. در این نمایشنامه انسان و عویت او در ستیز از تنهایی با نگاهی فراتر از زندگی زمین تجسم می‌شود. مرگ پایان کبوتر نیست! این نمایشنامه و سبک و سیاق آن بعدها در خیلی از آثار نویسنده دنبال شده است.

فوتر سایت