من کدام شهرام کرمی هستم؟!

نوشتن یا ننوشتن

نوشتن یک موهبت بزرگ است. چیزی که می‌شود با اندیشه درباره جهان و وجود کلمه را معنا کند.  نوشتن برای من یک نیاز است.  پیش از این می‌نوشتم و بعد از این خواهم نوشت چون برای گفتن آنچه حس می‌کنم یک میل و نیاز شدید را در درون خود احساس می‌کنم. من در وقت نوشتن تابع احساس خودم هستم و هیچ وقت به تکنیک و فن و یا حتی ادبیات و دستور نوشتن فکر نمی‌کنم. به گمان من هیچ نویسنده‌ای برای نوشتن به این موضوعات فکر نمی‌کند. هربار یک موضوع ذهن مرا درگیر می‌کند تا آن را ننویسم خلاص نمی‌شوم.

گاهی برای نوشتن پر از شک و ترس می‌شوم. شک و یا حتی تردید!… نمی‌دانم درباره آنچه که فکر می‌کنم و میل نوشتن درباره آن را دارم چه کنم؟! این حس نوعی یاس و سرخوردگی است. وفتی به آنچه می نویسی ایمان و باور نداشته باشی حاصل کار دروغ است. به نظر من نوشتن در ستیز با دروغ است که شکل می گیرد. اما هرچه هست گاهی نوشتن پر از شک است!

آیا باید بدون توجه به این حس آنچه را که در من جاری شده بنویسم؟

در تکنیک و اصول نوشتن در این جور مواقع اعتماد به آنچه نویسنده فکر می‌کند یک اصل است. اما در این شرایط که درباره این موضوع شرح می‌دهم دیگر تکنیک و اصول هم نمی‌تواند حس و انگیزه نوشتن را در من تقویت کند.

نوشتن فقط یک نیاز و یا حرفه برای آفرینشگران آن نیست. نوشتن چالش وجودی نویسنده‌ها است. بعد از سال‌ها که می‌نویسم این حس یک ایست برای اندیشیدن خواهد بود تا تنفسی باشد برای آنچه که باید باشد. حالا و در این شرایط با این حرف‌ها خود را قانع می‌کنم!….
اما این حس نوشتن و یا ننوشتن همچنان با من است!…….

 

 

5 دیدگاه روشن نوشتن یا ننوشتن

 • سهراب جمالی نیا

  سلام
  من این حس شما را همیشه دارم. ممنون که شرح دادین….
  اما بالاخره باید نوشت؟

 • سهراب جمالی نیا

  با عرض ادب
  سلام
  من این حس شما را همیشه دارم. ممنون که شرح دادین….
  اما بالاخره باید نوشت؟

 • نوشتن یا ننوشتن!
  مسئله این است
  نوشتن یا ننوشتن

 • سلام ودرود. جناب استاد شهرام کرمی ضمن تشکر از متون جالب شما در نمایشنامه های زیبایتان، درخواست مجوز دارم که تئاتر یونس پیامبر را برای نسل نوجوان کار کنم. همکاری شماکه خود عمری را در فرهنگ وهنر این مملکت کار کرده اید وباعث افتخار بوده اید باعث علاقمندی نسل نوجوان به سیره پیامبران شده و آموزه های دینی را گسترش می دهید لذا خواهشمندم مجوز دهید ما برای دانش آموزان این متن استفاده نماییم.
  با تشکر بانی

 • سلام ودرود. جناب استاد شهرام کرمی ضمن تشکر از متون جالب شما در نمایشنامه های زیبایتان، درخواست مجوز دارم که تئاتر یونس پیامبر را برای نسل نوجوان کار کنم. همکاری شماکه خود عمری را در فرهنگ وهنر این مملکت کار کرده اید وباعث افتخار بوده اید باعث علاقمندی نسل نوجوان به سیره پیامبران شده و آموزه های دینی را گسترش می دهید لذا خواهشمندم مجوز دهید ما برای دانش آموزان این متن استفاده نماییم. سپاسگزارم از لطفتان
  با تشکر بانی

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت